INDICKÝ VELVYSLANEC S DOPROVODEM OPĚT NA NÁVŠTĚVĚ V KOMÁROVICÍCH - 12.1.2022

Ve středu 12. ledna 2022 navštívil opakovaně naši obec Komárovice velvyslanec Indické republiky Shri Hemant H. Kotalwar, vedoucí kanceláře Shri DCD Dass a pracovnice sekretariátu velvyslanectví paní Matyášová.
Vzácnou návštěvu přivítal před obecním úřadem a pamětní síní Vincence Lesného starosta obce Bohumil Šuckrdle, místostarostka obce Radana Möllerová, členové zastupitelstva a starostové místních spolků. V průběhu 6 měsíců se jedná již o druhou návštěvu pana velvyslance Kotalwara v naší obci. Při loňské červencové návštěvě domluvil starosta obce Bohumil Šuckrdle s velvyslancem H. Kotalwarem možnost výroby a umístění busty R. Thákura v pamětní síni V. Lesného v Komárovicích. Rabíndranáth Thákur, (Rabindranath Tagore) byl bengálský básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel, malíř a pedagog, propagátor nezávislosti Indie a indického kulturního dědictví, hlasatel sbližování Východu a Západu, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1913. Stal se prvním neevropským držitelem této ceny. Byl velkým přítelem Vincence Lesného, rodáka z Komárovic. Vincenc Lesný, indolog Karlovy university, není jen teoretickým odborníkem; dvakrát si zajel do Indie, aby ji poznal z vlastní zkušenosti, a přes rok pobýval v slavném Śántinikétanu u Rabíndranátha Thákura. Poznal dokonale prostředí, v němž tento básník žije a pracuje, a vžil se do bengálské kultury a literatury tak, že velký básník sám mu vydal toto vysvědčení: „Je přímo zázračné, jak jste v krátkém čase vnikl v srdce bengálského jazyka a v mé spisy.“ Po červencovém jednání byla výroba busty zadána do Indie a nyní 12. ledna 2022 byla oficiálně předaná panem velvyslancem Kotalwarem obci Komárovice. Busta je prozatím umístěna v pamětní síni V. Lesného. Na jednání byla domluvena možnost umístit bustu R. Thákura a V. Lesného před budovu obecního úřadu před pamětní deskou V. Lesného. Při návštěvě byly panem velvyslancem představeny kulturní a kulinářské zvyklosti severní Indie. Závěrem příjemné návštěvy bylo dojednáno slavnostní odhalení busty v srpnu letošního roku.